Polska w Mogile
Kaplicy Krzyża Świętego, w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława, wraz z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego nie da się opisać – to trzeba samemu przeżyć; niezwykłe są losy tej figury* – jej autor jest nieznany, być może z XIII wieku – przetrwała wielki pożar w XV w. – modliła się i modli pod nią „cała Polska”, od Kazimierza III po Brata Alberta, i JPII, który był tam już 9 VI 1979, wraz z kard. Ratzingerem (przyszłym nomenomen Benedyktem…), który to już rok później celebrował tam mszę i wygłosił homilię.
– Opat Stefan bierze udział w koronacji króla Władysława I Wielkiego (zw. Łokietkiem) dokonanej po raz pierwszy w historii Polski na Wawelu w roku 1320.
– „Głęboko religijna św. Jadwiga Królowa, wnuczka Elżbiety – siostry Kazimierza Wielkiego, bardzo ceniła klasztor cystersów. Archiwalne dokumenty potwierdzają jej pielgrzymkę do Mogiły w towarzystwie dam dworu i rycerzy, w 18. rocznicę urodzin, w poniedziałek 19 lutego 1392 roku. Z tej okazji zostawiła w aktach swój podpis i ofiarowała na kościół pięćset grzywien.”
– „Genezy wyjątkowego natężenia sławy i czci należy szukać w cudownym ocaleniu Krzyża, w czasie pożaru kościoła w 1447 roku. W wymienionym roku, 26 czerwca od uderzenia pioruna zgorzał kościół i klasztor – napisał w kronice brat Mikołaj. Ogień nie tknął krucyfiksu. Wydarzenie uznano powszechnie za szczególny znak łaski Bożej. Kardynał Zbigniew Oleśnicki – biskup krakowski – przybył osobiście na miejsce nieszczęścia i potwierdził tę opinię. Mieszczanie, wieśniacy z odległych miejscowości szli boso w kompaniach, w kurzu albo w błocie, by pomodlić się przed uratowaną Bożą męką. Opactwo w Mogile stało się ośrodkiem kształtującym w znacznej mierze nowe formy religijności masowej, ośrodkiem integrującym różne grupy społeczne.”
– „Starcie z Reformacją rozbudziło religijność mas. Wracano do kultu wizerunków, do hagiografii. Dewocja przybrała charakter masowy. Trudnościom i potrzebom religijno-duchowym wyszedł naprzeciw opat humanista Erazm Ciołek [kuzyn biskupa imiennika]. Około 1530 r. uzyskał w Stolicy Apostolskiej przywilej wyłączający na stale kościół klasztorny w Mogile z przepisów o klauzurze. Wierni mogli każdego dnia w określonych godzinach modlić się, uczestniczyć w nabożeństwach. Wcześniej, na spotkanie z nimi przystroił wnętrze. Założył tynki na ściany i pomalował. Ustawił nowe stalle zakonne w nawie głównej. Zbudował organy.”
– „Dokumenty klasztorne podają, że Wawrzyniec Goślicki, opat mogilski (komendatariusz) i biskup kamieniecki, w 1586 roku zmienił wystrój wnętrza kościoła i w 1588 roku z wielką czcią przeniósł wizerunek Ukrzyżowanego do kaplicy i specjalnie przygotowanego ołtarza (poświęconego 28 października 1597 roku) – w tym miejscu Krucyfiks pozostał do dziś. Wszystko to miało służyć wygodzie przybywających pielgrzymów, gdyż do tej pory krzyż ustawiony był w nawie głównej świątyni.”
– „Wazowie, w ślad za Piastami i Jagiellonami byli blisko związani z mogilskim opactwem i wizerunkiem Pana Jezusa. Dość wspomnieć króla Jana Kazimierza, który parokrotnie modlił się przy Krzyżu oraz jego brata Karola Ferdynanda, od 1650 do 1655 roku opata komendatoryjnego Mogiły. Przed swoją nagłą śmiercią – zmarł mając 42 lata – Karol Ferdynand zapisał w testamencie dziesięć tysięcy złotych na przebudowę pomieszczeń klasztornych i na światło do kaplicy cudownego Krzyża.”
– „Przez wieki zmieniał się wygląd samej figury Chrystusa, jak i jego otoczenie. Wyposażenie kaplicy cudownego wizerunku (nowy ołtarz, sprzęty liturgiczne, dywany, krata oddzielająca kaplicę od reszty kościoła) przypisuje się Stefanowi Żółtowskiemu, który cudownie uratowany od śmierci w bitwie pod Cecorą (w 1620 roku), w podzięce zatroszczył się o godniejszy wygląd miejsca kultu. Obecny ołtarz Chrystusa Ukrzyżowanego jest XVIII-wieczny (być może obecny ołtarz to kompilacja różnych detali architektonicznych, której dokonano przy restauracji tegoż ołtarza po pożarze w 1743 r.).”
– „W czasie najazdu Szwedów, w 1655 r. co cenniejsze wota, argentaria z kaplicy i kościelnego skarbca, ówczesny prowizor O. Jan Budzyński (+ 1677) z obawy przed grabieżą wywiózł i zdeponował u znajomych krakowskich kupców. Nigdy nie zostały one zwrócone klasztorowi. Przepadły bezpowrotnie kolejne, nieocenione dowody kultu, pamiątki po pątnikach. Resztę spopielił ogień w 1708 r.”
– Jest tam biblioteka i archiwum klasztorne, a w 1416 roku ufundowano studium zakonne w Akademii Krakowskiej pod zarządem opata mogilskiego, a w 1647 powstało seminarium zakonne w Mogile, Collegium Provinciale – zlikwidowane w 1782…
– Jest jednym z niewielu klasztorów w Polsce, które istnieją nieprzerwanie od prawie 800 lat.
Cytaty za witryną www.mogila.cystersi.pl, polecam rewelacyjne panoramy tamże, choćby tę
____
*) Nie wiadomo kiedy na krzyżu pojawiła się gotycka postać Ukrzyżowanego i kto ją wyrzeźbił. Figura ma 192 cm długości, jest polichromowana, wykonana została z jednego kawałka wiązu. W 1447 otrzymała perizonium oraz perukę wykonaną z ludzkich włosów.
PS. Na 1222, rok powstania opactwa – datuje się pierwsza wzmianka o wsi Mogiła, której nazwa wiązana jest z Kopcem Wandy.
Za wiki: Cystersi przybyli do Mogiły w 1222 roku z klasztoru w Lubiążu na Dolnym Śląsku […] Podczas ostatniej konserwacji krużganków odsłonięto i w pełni zrekonstruowano polichromię Stanisława Samostrzelnika oraz 24-godzinna tarczę najstarszego w Polsce zegara mechanicznego pochodzącego z XIII w.
tagi: kościół polska
![]() |
kpiotrzk |
30 marca 2024 08:46 |
Komentarze:
![]() |
emirobro @kpiotrzk |
30 marca 2024 13:17 |
Wartosciowy wpis, zwlaszcza na Wielka Sobote. Nawet wielu rodowitych krakusow tych hitorii nie zna.
![]() |
kpiotrzk @emirobro 30 marca 2024 13:17 |
30 marca 2024 13:29 |
Wskazując na krzyż w Mogile z napisem „charitas sine modo” – „miłość bez granic” metropolita zaznaczył, że to właśnie ta miłość przyciąga ludzi i każe się przemieniać na wzór miłości Chrystusa. Przypomniał, że pierwsze wzmianki o łaskach spływających na ludzi modlących się przed cudownym wizerunkiem Ukrzyżowanego pochodzą z połowy XIII w. Przez wieki do Mogiły, aby uczcić Chrystusowy krzyż, pielgrzymowali m.in.: książę Bolesław Wstydliwy ze swoją żoną św. Kingą, król Kazimierz Wielki, św. Królowa Jadwiga, Zygmunt Stary, królowa Bona, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, król Jan Kazimierz, król Michał Korybut Wiśniowiecki, ks. Piotr Skarga, św. Brat Albert Chmielowski, bł. Aniela Salawa, kard. Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II Wielki.
Arcybiskup przywołał też słowa Ojca Świętego wypowiedziane w 1979 r. w Mogile. „Chrystus trwa w naszych oczach na tym swoim krzyżu, aby człowiek był świadomy tej mocy, jaką On mu dał: dał nam moc, abyśmy stali się synami Bożymi (por. J 1, 12)” – mówił wówczas papież. Metropolita homilię zakończył słowami pieśni „W krzyżu cierpienie”.
![]() |
MarekBielany @kpiotrzk |
30 marca 2024 21:55 |
Dziękuję !
Przez wieki do Mogiły, aby uczcić Chrystusowy krzyż, pielgrzymowali m.in.: książę Bolesław Wstydliwy ze swoją żoną św. Kingą, król Kazimierz Wielki, św. Królowa Jadwiga, Zygmunt Stary, królowa Bona, Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza, król Jan Kazimierz, król Michał Korybut Wiśniowiecki, ks. Piotr Skarga, św. Brat Albert Chmielowski, bł. Aniela Salawa, kard. Karol Wojtyła – św. Jan Paweł II Wielki.
Tak pozwoliłem sobie wyróżnić czas zmiany.
![]() |
BTWSelena @kpiotrzk |
30 marca 2024 23:30 |
Piękny opis i fotos ukrzyżowanego Jezusa.Wywołał pan wspomnienia z moich lat młodości. Byłam tam bardzo,bardzo dawno i słabo pamiętam całość opatctwa... Wieś Mogiła od 1951 roku została włączona do Krakowa, a budowę Nowej Huty rozpoczęto dwa lata wcześniej.Wiele tam się działo,ale cystersi się obronili,przed zakusami PRL-u... I chwała Bogu,bo to cudowne miejsce. Alleluja ! Juz wcześniej postawiłam plusa i dzięki...
![]() |
MarekBielany @BTWSelena 30 marca 2024 23:30 |
31 marca 2024 00:12 |
jelinge ?
![]() |
Szczodrocha33 @kpiotrzk |
2 kwietnia 2024 00:19 |
Nie ma czegoś takiego jak Polska w mogile.
Jest Mogiła, dawna wieś, a obecnie część Krakowa.
![]() |
kpiotrzk @Szczodrocha33 2 kwietnia 2024 00:19 |
2 kwietnia 2024 14:03 |
?? Radzę spokojnie przeczytać jeszcze raz - chodzi tu o "Polskę w Mogile". Nie w mogile. Czyli wręcz przeciwnie.