-

kpiotrzk : Boson

Dwaj murzyni* Katarzyny

S.R.Woroncow wedle T. Lawrence’a (1805-6, Hermitage)

**

Ledwo 22 grudnia 1790 pada „niezdobyta” twierdza Izmaił, a już 10 lutego Potiomkin wyrusza z Jass (które nb. w latach 1916-18 pełniło funkcję stolicy Królestwa Rumunii) do Petersburga, aby radzić z Katarzyną nad ultimatum Londynu i Berlina.

“18 marca książę de Nassau-Siegen [ten ci to, ten…] wydał jedno z najkosztowniejszych przyjęć; na półmiskach piętrzył się jesiotr i sterlet, ulubione przysmaki Potiomkina. Podczas tej imprezy Serenissimus, ubrany we wspaniały, ozdobiony klejnotami mundur hetmański, który według Debolego kosztował 900 000 rubli, pokazał swoją najnowszą faworytę: panią de Witte…

5/16 kwietnia Pitt wycofał swoje ultimatum** i w tajemnicy wysłał do Petersburga emisariusza Williama Fawkenera, aby znalazł wyjście z sytuacji, która omal nie doprowadziła do upadku rządu. Książę i cesarzowa nie posiadali się z radości. Katarzyna uczciła zwycięstwo, umieszczając posąg Foxa w swojej Galerii Camerona między Demostenesem i Cyceronem…

Kolejnym upokorzeniem dla Fawkenera było przybycie do Petersburga Roberta Adaira, którego Charles James Fox przysłał podstępnie w charakterze nieoficjalnego wysłannika opozycji. Siemion Woroncow polecił 28-letniego Adaira uwadze Potiomkina, mówiąc, że nawet Georgiana, księżna Devonshire, królowa dobrego tonu, „zaszczyca go swoją przyjaźnią”. Adair został serdecznie przyjęty przez cesarzową i księcia**. Na odchodnym Potiomkin wręczył mu prezent w imieniu cesarzowej – pierścień z jej portretem…

Dwudziestego czwartego lipca 1791 roku o czwartej rano Potiomkin wyruszył z Carskiego Sioła. Kiedy książę na złamanie karku pędził na południe, cesarzowa wysłała za nim list pełen najcieplejszych uczuć: Żegnaj, mój przyjacielu, całuję Cię.”***

Los Potiomkina, i Rzpltej, był przesądzony. Pożegnanie było definitywne – Murzyn zrobił swoje, czyli przebił się nad Morze nomenomen Czarne, i mógł odejść. Potiomkin nawet nie dojechał do Jass – zszedł gwałtownie na otwartym stepie już 16 października, ponoć otoczony tylko służbą i adiutantami. W rozbiorze Rzpltej Potomkin tylko by przeszkadzał, niepotrzebnie powtarzał jak to by polskim królem chciał zostać…

 Jassy w 1701

__

O wielkim rodzie Woroncowów jeszcze tu zaraz będzie, a ów Siemion, ambasador w Londynie, był jego najwybitniejszym przedstawicielem. To on uratował głowę Katarzyny wiosną 1791, na naszą zgubę. A przecież nie był polakożercą, popierał Konstytucję 3 Maja:  „W listach swoich, pisanych do brata Aleksandra między majem a wrześniem 1791 roku, Siemion Woroncow dowodził, iż spośród trzech sąsiadów Rzeczypospolitej Rosja jest tym mocarstwem, które na wprowadzeniu w Polsce nowego ustroju straci najmniej, a właściwie nawet zyska.” 

Mało tego, paradoksalnie Woroncow był zdecydowanie przeciwny rozbiorom Rzpltej – potępił je jako sprzeczne z podstawowymi zasadami sprawiedliwości i jako szok dla sumienia Europy Zachodniej. Na jego szczęście Katarzyna zeszła zanim zdążyła mu dać znać co o tym myśli. Na wszelki wypadek Siemion już do Rosji nie wrócił po rezygnacji ze stanowiska ambasadora w 1806 i zmarł w Londynie w 1832. Jego córka została żoną earla, George_Herberta. Za to syn, Michaił, ożenił się z Elżbietą z Branickich, no i mocno „napędzał” dekabrystów… i tak to się plecie.

PS. W czasie konferencji jałtańskiej pałac Woroncowów w Ałupce był siedzibą delegacji brytyjskiej, na czele z Churchillem[3].

___

*) Był jeszcze ten pierwszy, autentyczny: jak-zdobywano-morze-czarne/.

**) Patrz https://kpiotrzk.szkolanawigatorow.pl/londynskie-sprzedawczyki

***) Simon Sebag Montefiore, Katarzyna Wielka i Potiomkin.



tagi: polska  rosja  londyn 

kpiotrzk
27 lutego 2024 05:55
4     534    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

kpiotrzk @kpiotrzk
27 lutego 2024 17:13

Plan tureckiej twierdzy Oczaków obleganej w 1788 roku przez Moskali

**

Zdobycie Oczakowa było pierwszym, przełomowym zwycięstwem Moskali w wojnie z Ottomanami – twierdza oczakowska została zdobyta 6 grudnia 1788 po prawie półrocznym oblężeniu przez wojska rosyjskie pod dowództwem Aleksandra Suworowa, Grigorija Potiomkina oraz dowodzących flotą Johna Paula Jonesa i Karola von Nassau-Siegen [tego Karola]; patrz oda Dzierżawina (Mickiewicz cenił go i zestawiał z Naruszewiczem) Осень_во_время_осады_Очакова.

„W XV wieku Oczaków należał do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Silnie ufortyfikowany przez Polaków za Jana Olbrachta, strzegł dostępu do Limanu Dniepru. Zbudowany tu wtedy zamek był otoczony dwoma rzędami murów na planie czworokąta i posiadał 15 baszt. U jego podnóża znajdowało się podzamcze, które było celem częstych ataków…

Od 1526 roku (lub od 1538 r.[4]) we władaniu Imperium Osmańskiego pod nazwą Aczi Kale (Özü Kalesi, czyli „Dnieprowa Twierdza”).

 Oczaków na mapie Sigismunda von Herbersteina z 1549

Królowie Polski rościli sobie do tych terenów prawa, czego przykładem jest instrukcja z 1540 roku dla dzierżawcy winnickiego Kmitycza w sprawie rozmów z posłem tureckim gdzie napisano:

My granic oczakowskich ukazywać (wyznaczać) nie możemy, bo Oczaków jest króla Jmci i stoi na gruncie własnym Wielkiego księstwa Litewskiego i z dawnych czas k’temu państwu należał i trzymany był, czemu świadczą i „pisma dokonczalne” z carami perekopskimi (chanami krymskimi).

W 1737 r. zdobyty przez wojska rosyjskie feldmarszałka Burkharda Christopha Münnicha. Oddany przez Rosjan Turcji w 1739, a następnie rozbudowany w silną twierdzę pod kierunkiem francuskich inżynierów.

Twierdza w 1737

Oczaków i okolice na mapie z 1787

W czasie wojny krymskiej twierdzę opanował 17 października 1855 desant brytyjsko-francuski…

Od 1996 r. do miejscowych katolików w Oczakowie zaczęli dojeżdżać księżą rzymskokatoliccy z Mikołajowa, którzy zakupili parcelę i rozpoczęli budowę domu rekolekcyjnego i kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej. W 2007 r. pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Wójciak z zakonu pijarów. Kościół w 2013 r. poświęcił, a w 2016 r. konsekrował biskup Bronisław Bernacki, ordynariusz diecezji odesko-symferopolskiej[12][13]"

__

Izmaił leży obecnie na granicy ukraińsko-rumuńskiej. W XII w. była to genueńska warownia, następnie w obrębie Hospodarstwa Mołdawskiego. Izmaił zdobyty został przez Turków i od XVI w. stanowił jedną z najsilniejszych twierdz tureckich (w 1569 sułtan Selim II osadził tu Tatarów nogajskich). Miasto zostało po raz pierwszy wymienione pod nazwą Ismailiye, wywodzącą się od nazwy wielkiego wezyra osmańskiego Ayaşlı Ismaila Pasha. W XVII w. był najeżdżany i w 1633 zburzony przez Kozaków. Po tym, jak rosyjski generał Mikołaj Repnin zdobył fortecę w 1770 roku, Turcy mocno ją wzmocnili, aby nigdy więcej nie została zdobyta. Jednak Suworow z powodzeniem zaatakował ją 22 grudnia 1790. Upadek twierdzy był odebrany w Imperium Osmańskim jako straszliwa katastrofa, podczas gdy w Rosji zwycięstwo sławiono w Niech rozgrzmiewa pieśń zwycięstwa!To był ten pierwszy hymn Rosji – do 1816, na melodię… tak, tak – poloneza! Słowa do hymnu napisał ten sam Gawrił Dzierżawin. Niech_rozgrzmiewa_pieśń_zwycięstwa

Tak zdobyto „jeden z filarów imperium osmańskiego”. Zginęło prawie 40 000 ludzi i była to jedna z największych rzezi wojennych XVIII wieku. Na skrawku pożółkłego dziś papieru, zda się zalatującego prochem strzelniczym, Suworow donosił Potiomkinowi: Narody i mury padają przed tronem Jej Cesarskiej Mości. Natarcie było mordercze i długie. Izmaił wzięty, czego gratuluję Waszej Wysokości.

                                            — Simon Sebag Montefiore. “Katarzyna Wielka i Potiomkin”.

zaloguj się by móc komentować

emirobro @kpiotrzk
27 lutego 2024 17:28

Podobno wladca Prus zaproponowal Piotrowi Wielkiemu podzial Rzeczpospolitej.  Piotr mial mu odpowiedziec, ze nie bedzie sie z nikim dzielic, bo cala Rzeczpospolita do niego nalezy.  Targowiczanie mysleli, ze ratuja Kraj oddajac go calego pod opieke Rosji i carycy.  Jeden z tagowiczan nawet zaczal jakies powstanie kiedy sie dowiedzial, ze doszlo do nastepnego rozbioru.

Dlaczego Rosja zmienila zdanie i postanowila sie Rzeczpospolita jednak podzielic?

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @emirobro 27 lutego 2024 17:28
27 lutego 2024 17:41

Piotr I Aleksiejewicz był wielkim ale pijakiem i nie jest istotne co bredził podczas swoich słynnych libacji, więc Rosja nie tyle zmieniła zdanie co nie była w stanie tego sama zrobić, z wielu powodów. 

 

 

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @kpiotrzk 27 lutego 2024 17:41
27 lutego 2024 17:47

A trzy najważniejsze to: Londyn, Wiedeń i Prusy.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować