-

kpiotrzk : Boson

Król Staś i jego „stręczyciele” vs rosyjskie MSZ

trwa_jeszcze_bal_1986.pdf

__

Lista cudzoziemskich typów (w tym pań) spod ciemnej gwiazdy w najbliższym otoczeniu naszego króla Stasia – Jerzy Łojek nie owija w bawełnę i nazywa ich szantażystami (i stręczycielami), ale niestety nie ciągnie tematu dalej – po prostu zatyka. Na czele tej niechlubnej list stoi niezagrożony uber-stręczyciel – Karol Boscamp-Lasopolski, o którym tu już było, ale będzie jeszcze więcej…

„Kiedy Stanisław Poniatowski został królem, C.[orticelli], zaliczany do piątki najwpływowszych powierników dworu, szybko postępował w jego łaskach. 1 VII r. 1765 uzyskał indygenat, 18 tm. pułkownikostwo, w grudniu został gener. adiutantem. Awanse te stały w związku z misją, którą mu powierzył król na dwór Marii Teresy, podobno w przedmiocie swatów z arcyksiężniczką Elżbietą. Celu tego C. nie dopiął, ale w sferach wiedeńskich wyrobił sobie takie stosunki, że stał się dla przyjezdnych Polaków niezbędnym instruktorem; u niego to gościł przez półtora roku podczas konfederacji barskiej poeta Karpiński; do niego pobiegł w jesieni r. 1769 inny poeta St. Trembecki, z ostrzeżeniem, że niektórzy konfederaci (Mostowski) knują zamach na tron i życie Poniatowskiego*. To też koła patriotyczne patrzały nań zezem i pomawiały go o stręczycielskie dla dworu warszawskiego przysługi…”

Andrea de Bollo (zm. 1784) – minister pełnomocny Rzeczypospolitej w Republice Genui od 1768, polski Chargé d’affaires w Republice Genui od 1766. Stanisław August Poniatowski liczył, że de Bollo w zamian za te nominacje załatwi w Genui pożyczkę do szkatuły królewskiej. Bollo istotnie uzyskał taką pożyczkę w wysokości 2.000.000 złotych i przyczynił się do założenia działającej w Warszawie (w latach 1768-1773) tzw. Loterii Geueńskiej. W 1768 roku uzyskał polski indygenat[1].

Służył w armii pruskiej [Ludwik Wirtemberski], gdzie doszedł do rangi generała majora. Dzięki małżeństwu z późniejszą pisarką Marią Czartoryską (córką twórczyni romantycznych Puław, Izabeli z Flemingów Czartoryskiej) uzyskał polski indygenat. Następnie, w 1790 roku, król mianował go generałem lejtnantem. W czasie wojny polsko-rosyjskiej 1792 okazał się jednak zdrajcą, zależnym od spokrewnionych z nim obcych dworów, umyślnie zaniedbując przygotowania do walki pod pozorem ciężkiej choroby – pomiędzy atakami febry miały mu dolegać 30-godzinne konwulsje i dreszcze. W ręce polskie w Łomży dostała się jego korespondencja z Prusakami, w której pisał, że jego niedyspozycja jest udawana, a on sam nie będzie stawiał oporu uderzającej na Rzeczpospolitą armii rosyjskiej. Po ujawnieniu tej korespondencji ozdrowiały książę ruszył od razu do swoich obowiązków względem korpusu litewskiego, jednak 1 czerwca 1792 r. został zdymisjonowany.”

Łojek pisze iż 2 III 1792 Tepper daje królowi Stasiowi „pożyczkę” w wys. 32400 dukatów, „na rozbiór Polski”, a w kwietniu tego roku sławny poseł Bułhakow zapewnia Katarzynę, że „sprawa” jest pod kontrolą.

"Przyczyn załamania się wojennych planów Wielkiej Brytanii na wiosnę 1791 roku było wiele, ale możemy tutaj wskazać bez trudu najważniejsze. Pierwszą była niewątpliwie zdumiewająca, fenomenalna operatywność ambasady rosyjskiej w Londynie i całej zresztą dyplomacji rosyjskiej w tym krytycznym dla carskiego imperium momencie. Trzeba tu podkreślić z naciskiem, że inteligencja, aktywność, sprawność i zaangażowanie dyplomatów rosyjskich tego okresu w służbie swojego kraju budzą najwyższy podziw. W końcu XVIII wieku (i zresztą nie tylko wówczas) służba zagraniczna żadnego państwa europejskiego nie mogła równać się z dyplomacją rosyjską. Czujność i poświęcenie dyplomatów rosyjskich w walce o zabezpieczenie interesów państwa były bezprzykładne. Jeden fakt jest bardzo charakterystyczny: Rosja osiemnastowieczna, podobnie zresztą jak i Rosja wieku XIX, znana była z korupcji aparatu administracyjnego. Korupcja ta omijała tylko jedną dziedzinę służby państwowej: dyplomację. Z wyjątkiem Alopeusa (który zresztą nie był Rosjaninem) nie znamy w końcu XVIII wieku żadnych wypadków sprzedajności wśród dyplomatów rosyjskich, podczas gdy korupcją przeżarte były wówczas służby zagraniczne wszystkich niemal krajów europejskich, z angielską na czele. Nic więc dziwnego, że nie armia, ale właśnie dyplomacja była najmocniejszym i najskuteczniejszym orężem Rosji na przełomie XVIII i XIX wieku. Trudno się też dziwić, że w walce politycznej z Wielką Brytanią Rosja odniosła zwycięstwo, które byłoby skądinąd całkiem nieprawdopodobne, gdyby konflikt przerodził się wówczas w konfrontację zbrojną. Był to sukces ogromny, gdyż rosyjska służba zagraniczna uchroniła w 1791 roku swoje państwo przed ciosem, który mógł mieć nieobliczalne skutki dla całej przyszłości imperium i jego roli międzynarodowej."   -- J. Łojek Geneza...

___

*) zapomniana-prowokacja-moskali-czyli-porwanie-stasia



tagi: polska  rosja 

kpiotrzk
4 marca 2024 14:56
12     531    8 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

MarekBielany @kpiotrzk
4 marca 2024 22:20

To jest najlepsze dukaty i złoty polski są przeliczane na liczby cyfrowane na papierze (takim tam ze szmat i innego łoju).

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @MarekBielany 4 marca 2024 22:20
4 marca 2024 22:25

Pod innym artykułem o cenach wystawiono:

Nie możesz komentować pod tym artkułem

(!)

 

Daj Boże zdrowie.

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @kpiotrzk
4 marca 2024 22:34

Z telewizora podano, że znamy tylko 5%, a reszta to ciemna materia i energia.

Hamulce się skończyły ?

Hamujemy skrzynią biegów ?

 

 

:)

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @MarekBielany 4 marca 2024 22:25
4 marca 2024 22:38

zawsze znajdzie po 5,19 PLN.

 

:)

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @kpiotrzk
4 marca 2024 22:43

Przepraszam za nadkomentarze.

 

Z Łojkiem zasypialem prawie czterdzieści lat temu.

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @MarekBielany 4 marca 2024 22:43
4 marca 2024 23:07

Jeszcze raz przepraszam, ale Łucja Prus, gęsi i Skaldowie.

 

:)

 

 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @kpiotrzk
4 marca 2024 23:20

Już jest bardzo późno, do zobaczenia !

 

Dziękuję i przepraszam za ciąg.

 

 

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @MarekBielany 4 marca 2024 22:20
5 marca 2024 06:31

Łojek przelicza na ówczesne złote, niepapierowe 

zaloguj się by móc komentować


kpiotrzk @MarekBielany 4 marca 2024 22:34
5 marca 2024 06:33

może tak a może inaczej

zaloguj się by móc komentować


MarekBielany @kpiotrzk 5 marca 2024 06:33
5 marca 2024 21:51

Chyba się zadymił przy pożarze piwnicy i zalany poszedł ...

Swoją drogą to piwnica nie jest najlepszym miejscem na przechowywanie czegoś co (może) działa(ć).

 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować