Krym oraz druga polska caryca i inni
„Bezpośrednim pretekstem do wypowiedzenia wojny przez Turcję, stało się naruszenie terytorium tureckiego przez oddział Kozaków, ścigających konfederatów barskich i spalenie Bałty. Powołując się na ten casus belli sułtan Mustafa III wypowiedział wojnę Rosji 25 września 1768. Rzeczywistym celem Turcji było w tej wojnie wsparcie konfederacji barskiej i wypędzenie wojsk rosyjskich z Rzeczypospolitej. 16 grudnia 1768 pod gwarancją Francji konfederaci barscy zawarli nieformalny traktat przymierza polsko-tatarsko-tureckiego, którego artykuł 4. zobowiązywał Turcję i Chanat Krymski do niezawierania pokoju z Rosją aż do czasu przywrócenia poprzedniego systemu rządów w Rzeczypospolitej. Państwa te miały też zagwarantować niepodległość Polski zgodnie z klauzulami traktatu pruckiego z 1711.
Rosja wspierana była nieformalnie przez Wielką Brytanię*, która przysłała swoich wojskowych doradców dla rosyjskiej floty wojennej. Turcja rozpoczęła działania wojenne, początkowo z powodzeniem, a jej terytorium było bazą logistyczną dla konfederatów barskich, skąd przeprowadzali oni niespodziewane ataki na wojska rosyjskie, okupujące Rzeczpospolitą. Jednak wkrótce wojska rosyjskie zajęły Azow i Taganrog. Główne siły rosyjskie wkroczyły do Mołdawii. Potem Rosjanie opanowali Chocim i Jassy. W 1770 Rosjanie pobili Turków pod Largą i Kagułem, docierając do Dunaju. W celu destabilizacji imperium osmańskiego Rosjanie wywołali antytureckie powstania Arabów w Syrii i Egipcie i szczególnie okrutnie stłumione powstanie w Grecji. Dla poparcia tych dywersji na Morze Śródziemne wpłynęła rosyjska flota bałtycka pod wodzą Aleksieja Grigorowicza Orłowa, pokonując flotę turecką w wielkiej bitwie pod Czesmą u wybrzeży Azji Mniejszej.
W 1771 Rosjanie zajęli Krym. 19 maja 1772 zawarto rozejm, jednak w kwietniu 1773 po klęsce konfederacji barskiej wojna znów się zaczęła. Pogromca konfederatów generał Aleksandr Suworow przeniósł działania wojenne do Turcji. W 1774 Rosjanie wkroczyli do Bułgarii. Aleksandr Suworow 20 czerwca 1774 pobił Turków pod Kozłudżą.
Pobita na lądzie i morzu Turcja zmuszona była podpisać 21 lipca 1774 niekorzystny dla niej pokój w Küczük Kajnardży, mocą którego musiała zagwarantować niepodległość chanatu krymskiego, oddając Rosji twierdze Azow, Kercz i Jenikale wraz z ziemiami między Dnieprem a Bohem, i Kabardię na Kaukazie. Mołdawia i Wołoszczyzna miały uzyskać autonomię pod protektoratem rosyjskim, a flota rosyjska miała prawo przepływania przez cieśniny tureckie. Przyłączenie Chanatu do Rosji w roku 1783 wywołało w przyszłości kolejną wojnę rosyjsko-turecką.”
__
W 1779 jego babcia, Katarzyna II, dała mu na imię Konstanty, po wielkim założycielu wschodniego imperium rzymskiego. Medal z antycznymi postaciami został wybity dla upamiętnienia jego narodzin; nosi napis Powrót do Bizancjum, który wyraźnie nawiązuje do Greckiego Planu Katarzyny.
Według brytyjskiego ambasadora Jamesa Harrisa: Umysł księcia Potiomkina nieustannie jest był zajęty ideą stworzenia imperium na Wschodzie; udało mu się tak tym zafascynować carycę, że podporządkowując się jego chimerom nowo narodzonego Wielkiego Księcia „ochrzciła” Konstantym, dała mu za opiekunkę Greczynkę o imieniu Helena i rozmawiała w swoich kręgach o tym, jak umieścić go na tronie wschodniego imperium. W tym samym czasie założyła miasto Konstantingorod w Carskim Siole.
Głównym projektodawcą przyłączenia Krymu do Rosji był właśnie Potiomkin. To on był także głównym projektodawcą ostatecznego rozwiązania kwestii kozackiej, a jego pomysły spotykały się z pełnym uznaniem i aprobatą carycy. W 1784 Potiomkin został feldmarszałkiem i prezydentem Kolegium Wojskowego. Jednak ewidentnie, w 1791 jego misja (i ulubionych bakierów Jewrieja Zeitlina i Szkota Sutherlanda**) dobiegła końca – Jerzy Łojek nie miał wątpliwości co do tego że feldmarszałek został otruty.
__
Marszałek Carl Gustaf Mannerheim przytoczył w swych „Wspomnieniach”[8]: Adiutant wicekróla, wielkiego księcia Konstantego, poprosił po wybuchu powstania o zwolnienie ze swych obowiązków u boku księcia, gdyż chciał się przyłączyć do zbuntowanych oddziałów. Wielki książę, który lubił Polaków, po chwili milczenia miał odrzec: – Masz rację, twoje miejsce jest tam! – pobłogosławił młodzieńca znakiem krzyża i pozwolił mu odejść.
W 1814 naczelny dowódca Wojsk Polskich i faktyczny namiestnik cara w Polsce. W 1823 roku zrezygnował z praw do tronu rosyjskiego, przysługujących mu na wypadek śmierci starszego brata. Przyczyną rezygnacji był ślub w 1820 z polską hrabianką Joanną Grudzińską. Akt rezygnacji był utrzymywany w tajemnicy. Niemniej w 1825, po śmierci Aleksandra I, Mikołaj wysłał jednak do niego wiadomość wzywającą do wstąpienia na tron, tytułując go cesarzem Konstantym I. Konstanty odmówił wtedy ponownie, pozostając w Warszawie. Formalnie od 27 listopada do 14 grudnia 1825 był cesarzem Rosji.
Po objęciu tronu przez Mikołaja I utrudniał mu kształtowanie polityki wobec Królestwa, występując jako obrońca jego odrębności od Rosji. W okresie powstania, w przeciwieństwie do cara i kręgów dworskich, opowiadał się za przebaczeniem Polakom „buntu wobec prawowitego monarchy” oraz za pojednaniem narodu polskiego i rosyjskiego. Z racji swych poglądów po stłumieniu powstania stanowiłby przeszkodę komplikującą Mikołajowi I wzięcie odwetu na pokonanym Królestwie. Jego śmierć była więc dla cara korzystna.
11 [23] czerwca, w czwartek, W. Książę w czasie obiadu zjadł jagody ze śmietanką, przysłane mu w prezencie od tutejszego generał-gubematora***. Obecny przy stole doktor Księcia radził mu popić jagody jakimś starym winem; lecz książę popił je podobno szampanem. Po obiedzie książę poczuł bóle w żołądku, które trwały przez piątek i sobotę.
W niedzielę [26 czerwca] Księżna, nie odprowadzona przez nikogo ze świty, samotnie udała się do Kościoła Bernardynów i długo tam modliła się. Wydawało się, że Pan usłyszał modlitwę małżonki i podniósł chorego z łoża boleści. Tegoż dnia, o godzinie dziewiątej wieczorem, całe miasto obserwowało ich jak oboje spacerowali w otwartej kolasie.
O godzinie czwartej w nocy na poniedziałek [27 VI] choroba Księcia powróciła nasilając objawy. Do godziny ósmej rano byli przy nim tylko jego lekarze, o godzinie dziewiątej zawołano inspektora tutejszego Zarządu Lekarskiego, człowieka według opinii [osób] znających go doświadczonego w leczeniu cholery, Gebentala. Gebental opowiadał, że W. Książę prosił, błagał, aby mu pomóc i uratować życie.
_____
*) Jak zwykle dzięki wigom – naszym odwiecznym wrogom – https://pl.wikipedia.org/wiki/Augustus_FitzRoy_(3._ksi%C4%85%C5%BC%C4%99_Grafton
**) “Mroczne tajemnice fortuny Potiomkina były badane przez 20 lat i trzech cesarzy [troje! carów], a i tak nie zostały do końca wyjaśnione. Od 1783 roku Potiomkin otrzymał w sumie 55 milionów rubli – w tym 51 352 096 rubli i 94 kopiejki ze skarbu państwa na opłacenie wojska, budowę floty i miast oraz prawie 4 miliony własnych pieniędzy. Nie sposób dokładnie wyliczyć, na co wydał te miliony. Cesarz Paweł wznowił śledztwo, ale jego następca Aleksander, który tańczył jako chłopiec na balu Potiomkina, dał za wygraną i sprawę odłożono ad acta.
Petersburg nie mówił o niczym innym, tylko o tej mitycznej fortunie – miliony czy same długi? „Choć pozostawił pokaźną schedę – donosił hrabia Stedingk Gustawowi III – można przypuszczać, że po spłaceniu wszystkich długów jego siedmiu spadkobierców nie otrzyma zbyt wiele”. Katarzyna mogła zostawić spadkobiercom Potiomkina spłatę jego długów, która pochłonęłaby pewnie całą fortunę, obliczaną na siedem milionów rubli, wiedziała jednak, że Potiomkin z własnych pieniędzy pokrywał wydatki państwa. „Nikt nie wie dokładnie, ile zostawił zmarły – pisał bezstronny Bezborodko po przybyciu do Jass. – Jest sporo winien skarbowi, ale skarb też jest mu sporo winien”. Co więcej, nadworny bankier baron Sutherland zmarł mniej więcej w tym samym czasie, a po jego śmierci wyszedł na jaw skandal finansowy, który mógł zagrozić i tak niepewnemu kredytowi Rosji. Potiomkin był winien Sutherlandowi 762 785 rubli – i w samym Petersburgu w sumie 2,1 miliona rubli.
Katarzyna załatwiła sprawę z charakterystyczną dla siebie wspaniałomyślnością, kupując Pałac Taurydzki od dziedziców Potiomkina za 935 288 rubli oraz książęcą kolekcję dzieł sztuki, fabrykę szkła, brylanty warte milion rubli i niektóre posiadłości. Spłaciła wszystkie długi i pozostawiła większość majątku Potiomkina do podziału między siedmiu chciwych i bardzo bogatych spadkobierców, Engelhardtów i Samojłowów. W samej Smile otrzymali oni po 14 000 dusz męskich; mimo to dziesięć lat później nadal toczyli spór o spadek. Jeszcze w czasach sowieckich chłopi z Czyżowa przekopywali cmentarz, szukając zaginionego skarbu Potiomkina.”
-- Simon Sebag Montefiore. “Katarzyna Wielka i Potiomkin”.
Owe 55 milionów rubli to była gigantyczna suma, odpowiadająca dzisiaj ponad 2 mld dolarów licząc po kursie złota, ale gdyby ją odnieść proporcojalnie do PKB Rosji to dzisiaj byłoby to ponad 200 mld USD.
***) Obowiązki gubernatora pełnił Chowański; ru.wikipedia.org/wiki/Велижское_дело. Nadwornym lekarzem był dr Kalisch. Dodatkowo w. książę sprowadził do chorej małżonki doktora Blumenthala, który wedle lokalnej tradycji miał otruć Konstantego. Do umierającego księcia nie dopuszczono także lekarza pułkowego Górskiego, który w Witebsku uchodził za specjalistę od zwalczania cholery.
tagi: polska rosja londyn turcja
![]() |
kpiotrzk |
13 lutego 2024 05:00 |
Komentarze:
![]() |
kpiotrzk @kpiotrzk |
13 lutego 2024 18:46 |
PS. Owe 55 milionów rubli to była gigantyczna suma, odpowiadająca dzisiaj ponad 2 mld dolarów licząc po kursie złota, ale gdyby ją odnieść proporcojalnie do PKB Rosji to dzisiaj byłoby to ponad 200 mld USD.
![]() |
MarekBielany @kpiotrzk |
13 lutego 2024 21:41 |
Wyrwane z artykułu:
51 352 096 rubli i 94 kopiejki
Toż to jest precyzja 10N !
p.s.
Szkoda jest, że przy liczeniu ludzi używa się ilości.
![]() |
MarekBielany @kpiotrzk |
13 lutego 2024 22:31 |
Tylko 3N.
Szermierka:
floret, szpada, szabla.
Z kultu jak:
łopata, szpadel, szufla.
P.S.
są inne narzędzia dorobienia w ziemi.
![]() |
emirobro @kpiotrzk |
14 lutego 2024 03:19 |
"Rosja wspierana była nieformalnie przez Wielką Brytanię"
To wpieranie Rosji (bardzo mocne i formalne) jest slabo podkreslane w naszych podrecznikach do historii. Inaczej jest w encyklopedii "The Peoples Chronology" from Henry Holt and Company. Pod haslem Political Events, 1770 stwierdza ona, ze:
"A Russian fleet that has come to the Anatolian coast from the Baltic under the command of Brittish officers wins a clear victory" (in the Battle of Chesme).
(Rosyjska flota, ktora przybyla do wybrzeza Anatolii z baltyku pod dowodztwem brytyjskich oficerow odniosla wyrazne zwyciestwo w bitwie pod Czesma).
Niestety zwyciestwa Rosji w wojnie wypowiedzianej przez Turcje w 1768 w obronie Polski przyczynily sie do porozumien Prus i Austrii w roku 1769 i 1670 w sprawie rozbioru Polski.
Ale moze Brytyjczkom w tym szczuciu Turcji i Rosji przeciw sobie chodzilo rowniez o Indie i zaklepanie ich dominacji oraz o odlozenie czasie "Wielkiej Gry" - https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielka_Gra
![]() |
kpiotrzk @MarekBielany 13 lutego 2024 21:41 |
14 lutego 2024 06:07 |
no nie zawsze - w poważnych sprawach jakość jest nie do przecenienia
![]() |
kpiotrzk @emirobro 14 lutego 2024 03:19 |
14 lutego 2024 06:18 |
To chyba nieco za wcześnie na Wielką Grę. Wg mnie ówczesna polityka brytyjska nie była jednolita wobec Rzeczpospolitej, a o nią tutaj toczyła się gra - to wigowie byli naszymi wielkimi wrogami o czym niebawem będzie tu więcej i np. nawet taki Pitt (patrz dzisiejsza notka) nie potrafił dać im rady. Za "przyzwolenie" rozprawy z nami głową zapłacił Potiomkin (któremu zresztą marzyła się polska korona..:) aby pokazać że to tylko "żarty" były z tym odbiciem Konstatynopola.
![]() |
kpiotrzk @emirobro 14 lutego 2024 03:19 |
14 lutego 2024 06:26 |
Wielki Plan Katarzyny to było niejako preludium do Wielkiej Gry.
![]() |
kpiotrzk @emirobro 14 lutego 2024 03:19 |
14 lutego 2024 06:51 |
A formalnie była jednak nieformalna, bo inaczej wigowie nie mogli tego zrobić.
![]() |
Tytus @kpiotrzk |
14 lutego 2024 10:53 |
Ciekawe, czy gdyby nie bunt podchorążych z Wysockim na czele, Polska by prędzej odzyskała niepodległość pod rządami Konstantyna.
![]() |
kpiotrzk @Tytus 14 lutego 2024 10:53 |
14 lutego 2024 11:07 |
Nie sądzę - do tego trzeba było IWŚ, a Konstanty był niekompatybilny ze strategią Moskali i stąd te jagody.
![]() |
kpiotrzk @kpiotrzk |
14 lutego 2024 13:03 |
"The British community in St Petersburg has been called a sort of transplanted City of London in miniature."
Brytyjską społeczność w Petersburgu nazwano czymś w rodzaju przeszczepionego City of London w miniaturze.
Bez komentarza...
![]() |
MarekBielany @kpiotrzk 14 lutego 2024 06:07 |
14 lutego 2024 23:31 |
Tak 10N !
Ale to nie są te liczby.
![]() |
kpiotrzk @kpiotrzk |
15 lutego 2024 19:55 |
PPS. Obowiązki gubernatora pełnił Chowański; ru.wikipedia.org/wiki/Велижское_дело. Nadwornym lekarzem był dr Kalisch. Dodatkowo w. książę sprowadził do chorej małżonki doktora Blumenthala, który wedle lokalnej tradycji miał otruć Konstantego. Do umierającego księcia nie dopuszczono także lekarza pułkowego Górskiego, który w Witebsku uchodził za specjalistę od zwalczania cholery.