-

kpiotrzk : Boson

Katarzyna, seks-testerki i Noworosja

Mapa lokalizacji historycznej Nowej Serbii (1752-1764) i Słowiano-Serbii (1753-1764) i porównanie z położeniem współczesnych obwodów Ukrainy.

___

Kariera Siemiona_Zorića, rozpoczęła się od służby w husarzach Słowiano-Serbii. Potem ów Serb wyróżnił się w walkach z Konfederacją Barską i na wojnie rosyjsko-tureckiej. Wprawdzie prawie całą tę wojnę przesiedział w niewoli, ale za to po uwolnieniu zdążył jeszcze się zasłużyć w tłumieniu rebelii Pugaczowa. Za swe zasługi został adiutantem Potiomkina i przez rok zajmował się reorganizacją wojska w Noworosji, aby w końcu feldmarszałek namaścił go na kolejnego faworyta Katarzyny, od której zaraz dostał tytuł hrabiego. Poprzedniemu faworytowi, niejakiemu Piotrowi Zawadowskiemu, woda sodowa uderzyła do głowy i w 1777 trzeba go było podmienić na zgrabnego Siemiona.

Plik:Historyczne granice Ukrainy.svgRosyjska propaganda pokazująca "historyczne" granice Ukrainy

Cykl łóżkowy Katarzyny wynosił wtedy raptem rok, więc w 1778 Siemion też poszedł w odstawkę, a jego miejsce zajął Iwan_Rimski-Korsakow, którego z kolei w 1779 skompromitował Potiomkin – ewidentnie ów Iwan też miał jego zdaniem zbyt duże ambicje. Potem nastąpił spokojniejszy czas albowiem Alexander_Lanskoy zaspokajał Katarzynę aż do 1784, widocznie nie wchodząc Potiomkinowi w drogę. Z drugiej strony, w owym 1784 zszedł był gwałtownie z tego świata… Po nim nastali Aleksander_JermołowAlexander_Dmitriev-Mamonov no i wreszcie ten ostatni, grabarz Potiomkina i Rzpltej, Płaton_Zubow*.

Zarówno Siemion jak i Iwan zanim zostali dopuszczeni do Katarzyny byli nie tylko przebadani przez znanego nam tu doktora Rogersona, ale zostali także przetestowani. Ich seks-testerką (fr. l’éprouveuse) była dama dworu – hrabina Praskowja Bruce, z tych Bruce’ów**. W przypadku Iwana, hrabina nieco się zapędziła w obowiązkach i po przetestowaniu go dalej zwykła z nim spółkować, co na własne oczy mogła zobaczyć sama Katarzyna, dzięki usłużnej Oli Branickiej – „siostrzenicy” i kochance Potiomkina. W ten sposób Potiomkin pozbył się z dworu nie tylko Iwana, ale i hrabiny Bruce. A nową seks-testerką, tą od Olków dwóch, została hrabina Anna Protasowa. Ową Protasową unieśmiertelnił sam lord Byron, bezceremonialnie opisując w pieśni IX swojego przesławnego Don Juana jej dworską funkcję: 

Taką widać miał wtedy wenę*** – wszak to dzieło niezmiernego geniuszu, jak pisał Goethe… (zatem nic dziwnego, że Adam - nasz czołowy byronista - dostał te listy polecające od M. Szymanowskiej do samego Johanna "więcej światła" Wolfganga). Notabene, to po owym Don Juanie Byron zabrał się zaraz za „naszego” seksownego Mazepę, o czym tu może jeszcze będzie.

A teraz pointa: ów Siemion Zorić w nagrodę za dobrą służbę w łóżku Katarzyny dostał w nagrodę wielki majątek Czartoryskich, czyli Szkłów wraz z przyległościami, razem około 10 tysięcy dusz. Ponadto jeszcze jakiś mająteczek koło Witebska. Warto przy tym pamiętać, że nieopodal Szkłowa, tuż przy starej granicy Rzpltej miał w Krzyczewie majątek sam Potiomkin, a w owym Szkłowie mieszkał jego ulubiony Jewrej. 

___

*) I do kompletu: Grigorij_Orłow + Sergei_Saltykov_(1726–1765) + Alexander_Vasilchikov, że o naszym Stasiu nie wspomnę...

**) Even after Praskovia was banned from the court in 1779, after having had an affair with the Empress’ lover, Bruce stayed in favour and received new posts. Bruce first became simultaneously Governor-General of Moscow and Saint Petersburg Governorate between 1784 and 1786, and then of Saint Petersburg only until 1791. He died the same year, without male offspring, and with him ended the line of the Russian counts Bruce.[3]

***) Pieśń VII

Wojska rosyjskie oblegają twierdzę turecką Izmaił, leżącą w delcie Dunaju. Kolejny atak od lądu i rzeki zostaje przez Turków odparty, gdy pod twierdzą zjawia się feldmarszałek Suworow, który od dowódcy armii księcia Potiomkina, otrzymał rozkaz, by zdobyć Izmaił za wszelką cenę. Don Juan i John Johnson pojawiają się w obozie rosyjskim z dwoma odaliskami, które pomogły im uciec z seraju. Johnson zna Suworowa jeszcze z czasów bitwy pod Widyniem, w czasie której został wzięty do niewoli. Przedstawia dowódcy Juana, który pragnie walczyć przeciw pogańskim Turkom. Marszałek jest niezadowolony z obecności kobiet w obozie, w uznaniu ich zasług przy ucieczce pozwala im jednak zostać.

Pieśń VIII

Następuje atak. Pod ogniem tureckim Rosjanie wdzierają się na mury Izmaiła. W pierwszym szeregu zdobywców jest Juan, który wyróżnia się brawurową odwagą. Rozpoczyna się zażarta walka o każdy dom i ulicę. Juan ratuje od kozackiej szabli dziesięcioletnią dziewczynkę. Zostawiwszy ją pod opieką, atakuje u boku Johnsona ostatni fort, w którym broni się tatarski bej z pięcioma synami. Wszyscy giną. Następuje rabunek miasta. Suworow wysyła z depeszą do Petersburga Juana, w jego świcie znajduje się uratowana dziewczynka.

Pieśń IX: 

Don Juan wraz z ocaloną dziewczynką mknie kibitką przez Rosję. Zostaje przyjęty przez Katarzynę II, na publicznej audiencji i od razu wpada carycy w oko. Katarzyna Byrona ma ponad 40 lat i jest całkiem ponętną kobietą, może się więc podobać Juanowi (w rzeczywistości miała w tym czasie 61 lat). Dworacy zazdroszczą Juanowi łaski carskiej.

Pieśń X

Don Juan mimo względów carycy zapada na poważną chorobę. Medycy wątpią o jego wyzdrowieniu. Gdy w końcu powraca do zdrowia zalecają zmianę klimatu. Caryca z bólem serca wysyła swego faworyta z misją dyplomatyczną do Anglii. Don Juan przemierza Polskę, Niemcy, Holandię i staje na ziemi angielskiej. Poeta rozważa subtelny stosunek jaki łączy Juana z towarzyszącą mu z uratowaną dziewczynką z Izmaiłu, która mimo zabiegów swego opiekuna nie zmieniła wiary muzułmańskich przodków. Po raz pierwszy pada też jej imię: Leila.

Pieśń XI

Bohater poematu dociera do Londynu. Poeta opisuje to olbrzymie, pełne kontrastów, miasto. W czasie swej pierwszej przechadzki Juan zostaje zaatakowany przez bandytów. Rani jednego z nich, niestety śmiertelnie. Zostaje przyjęty na dworze królewskim. Zajmuje drogi apartament w hotelu. Jest odtąd oblegany przez panny na wydaniu i ich matki. Staje się ozdobą życia towarzyskiego angielskiej stolicy[14].



tagi: rosja  szkoci 

kpiotrzk
17 lutego 2024 08:41
22     1176    7 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Matka-Scypiona @kpiotrzk
17 lutego 2024 09:40

No i te wszystkie katarzynskie lowelasy zostały odznaczone Orderem Orła Białego... 

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @Matka-Scypiona 17 lutego 2024 09:40
17 lutego 2024 09:43

Orderem-Stasia-Orła Białego... 

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @kpiotrzk
17 lutego 2024 10:43

W Weimarze i Mariańskich Łaźniach (latem 1823) [grała] dla Goethego, który otoczył ją ogromnym uwielbieniem, czego dowodem jest jego wiersz Pojednanie i listy, w których nazywa ją „czarowna Wszechmogąca w królestwie dźwięków”[4].

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @kpiotrzk
17 lutego 2024 11:08

A mi to wydaje się, ta rozwiązłość carycy Katarzyny była chorobliwą nimfomanią... Nie dość,że zawsze było jej mało,to jeszcze dając ciała płaciła kochankom sute napiwki ,dając we władanie ziemie,ordery ,stanowiska,używając ich w wojnach jak zwyczajnych pałkarzy... To tyle co do seksualności tej wcale nie cichodajki.W końcu była carycą i miała arystokratycznych sutenerów.

Na miarę tamtej epoki poeci opiewali wdzięki , władczynię i jej koszmarny dwór zachwytami,a wiało orgiami,mordami,trucicielstwem oraz pogardą do bogobojnego życia władców,którym było wolno wszystko.

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @BTWSelena 17 lutego 2024 11:08
17 lutego 2024 11:11

Wg mnie, przede wszystkim inspirowała się "sposobem zarządzania" imperium Elżbiety I...

zaloguj się by móc komentować


BTWSelena @kpiotrzk 17 lutego 2024 11:11
17 lutego 2024 11:27

Można spisać  na "wołowej skórze"--wszystkie inspiracje carycy Katarzyny,ale chorego wprost popędu płciowego nie da się inspirować.To trzeba mieć w sobie.Nimfomania to nie są przypadkowe figle z nudów. W naszym wieku nimfomania sklasyfikowana jest do chorób psychicznych.

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @BTWSelena 17 lutego 2024 11:27
17 lutego 2024 12:31

Elżbieta I to nie jest byle jaka inspiracja, ale wręcz modelowy przykład "zarządzania przez łóżko", który ewidentnie odniósł wielki sukces. To czy były chore z medycznego punktu widzenia jest tu sprawą wtórną.

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @BTWSelena 17 lutego 2024 11:08
17 lutego 2024 12:43

To była rozwiązłość bardzo precyzyjnie, można rzec po niemiecku, zorganizowana...

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @kpiotrzk
17 lutego 2024 12:45

A nasz Stasiu ciągle się łudził, że był wyjątkiem od reguły.

zaloguj się by móc komentować


emirobro @kpiotrzk
17 lutego 2024 17:06

"...grabarz Potiomkina i Rzpltej, Płaton_Zubow*."

Gdzies czytalem, ze do likwidacji Rzeczpospolitej namawial caryce Katarzyne Potiomkin bo chcial sie uwlaszczyc na Podolu.

Angielski wpis o Zubowie jest dokladniejszy niz polski:

https://en.wikipedia.org/wiki/Platon_Zubov

"Catherine was over 60, Zubov was just 22. The old courtier (Potiomkin) did not believe that the connection would last for an extended period of time." 

Ale przetrawala okolo 7 lat.

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @emirobro 17 lutego 2024 17:06
17 lutego 2024 17:27

Aleksandra Branicka wyjaśniła, że Potiomkin „chciał połączyć Kozaków z armią polską i zostać królem Polski"

Pamiętnik Stanisława hr. Nałęcz Małachowskiego, wyd. Wincenty hr. Los

zaloguj się by móc komentować

ParysvelParwowski @kpiotrzk 17 lutego 2024 12:45
18 lutego 2024 12:48

Tak samo jak mąż, konkubent i dwóch kochanków Dorotki. Faceci lubią się łudzić, często to widziałem.

zaloguj się by móc komentować

pink-panther @emirobro 17 lutego 2024 17:06
18 lutego 2024 14:20

Zaciął zęby, zamknął oczy i myślał o ..bajecznej władzy, bajecznym majątku i bajecznym podlizywaniu się całego rosyjskiego dworu. :)))

Nawiasem, w wieku lat 50 jako wielki landlord litewski ożenił się z panienką Teklą Walentynowicz z drobnej polskiej szlachty córką Ignacego Walentynowicza i pani Karoliny Walentynowicz z domu Zajączkowską. Jego naturalny syn Walerian Płatonowicz Płatonow ( z niejaką Sofią Leontievną Przysłonską) ożenił się z panną Teodorą z Nowakowskich Drzewiecką (córką szambelana Króla Stasia pana Stanisława Kostki Nowakowskiego ) i dostał wraz z panną - Biłgoraj:)))

Z kolei trzeci, najspokojniejszy z braci Zubow , Dmitrij Aleksandrowicz Zubow dorobił się jednego syna Nikołaja oraz sporej części spadku po braciszku Płatonie. Syn Nikołaja Zubowa a wnuk Dmitrija "toże Nikołaj" otrzymał po ojcu Płatonie majątek Szawle na Litwie (jakieś 37000 ha) i pełnił w latach 1878-1898  funkcję "przewodniczącego Ziemiaństwa Kowieńskiej Guberni.  Jego syn Władimir Nikołajewicz otrzymał majątek Szawle i był zapalonym wielbicielem Litwy- założycielem Litewskiej Partii Demokratycznej. Ożenił się z panienką Sofią Hipolitowną Billewiczówną, siostrą Marii Urszuli Hipolitowny Billewicz za mężem Piłsudską. Matką Józefa, Bronisława i tak dalej.

Jaki ten świat jest mały:)))

 

 

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @BTWSelena 18 lutego 2024 20:06
18 lutego 2024 20:13

proszę nie trollować

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @kpiotrzk 18 lutego 2024 20:13
18 lutego 2024 21:16

W życiu...u pana i nigdzie na SN tego nie czynię.To pan zaczął serię łóżkową o Katarzynie carycy i chyba poświęcił jej pan sporo czasu. U mnie jest pod szczególnym okiem wraz ze swoim dworem ,za to co Polsce uczyniła... I tego nie da się zamazać ,bo posługiwała się nawet królem Stasiem do swoich podłych celów ...niestety też przez łóżko . "A Stasiu łudził się że był wyjątkiem" Ja dodam,że nie tylko w łóżku ,ale i w polityce.Ujmując to prostym językiem to Katarzyna dobrze Polskę i Stasia wydutkała.

Mogłabym tak bez końca zasypywać faktami z czasów Katarzyny carycy,jakie "figle "polityczne wyczyniała,(już bez seksualnych),ale skoro podaje pan w pigułce to zna pan najmniejszy trop...

Odpowiedziałam na komentarz do mnie,bez złej intencji,bo ta "baba ze Szczecina " to przecież postać o której pan pisał... I to księżniczka anhalcka...A alegorie o chorobliwych dolegliwościach tych kobiet ,chociaż księżniczkami i carycami bywały--- mają do dzisiaj naśladowców.. Więc pana drażliwość trochę mnie dziwi jakoby to było trollowanie.Skoro tak pan to odbiera,to sorry nie zrozumieliśmy się dokładnie.

zaloguj się by móc komentować

kpiotrzk @BTWSelena 18 lutego 2024 21:16
19 lutego 2024 09:11

Zwracałem delikatnie uwagę parę razy, więc teraz dopowiem: to nie jest notka-obyczajówka, o dewiacjach czy chorobie Katarzyny, to jest notka o jej "specyficznym" systemie zarządzania Moskalami w czym okazała się bardzo, bardzo skuteczna (tak jak Elżbieta I) przez ponad 40 lat!

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @kpiotrzk 19 lutego 2024 09:11
19 lutego 2024 09:59

"To była rozwiązłość bardzo precyzyjnie, można rzec po niemiecku, zorganizowana"- w moim wieku nie za wiele mnie już dziwi,ale troszkę zdziwiłam się ,że Moskalami zarządzała zorganizowana rozwiązłość niemiecka.

Coś w tym chyba było na rzeczy z tą rozwiązłością historyczną.Z pewnością ma pan rację,bo w tamtych czasach księżniczek i carycy nie obowiązywało pojęcie "obyczajówki",tylko twarde niemieckie ,czy inne zarządzanie tymi nieszczęsnymi kobietami,które trzepały Europą jak dywanikiem na trzepaku,też i porzez łóżko.Proszę przyjąć przeprosiny za to nieszczęsne "trollowanie".

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować