Cienka czerwona linia… czyli I Brygada, Kielce i Grecy

Cienka czerwona linia to propagandowy mit Imperium Brytyjskiego z 1854 – znowu ten Krym! A Szkoci potrafią dbać o tradycję – tu ten sławny regiment, Argyll&Sutherland_Highlanders, ponad 160 lat później wkracza do Katedry Kanterberyjskiej.

A my jesteśmy niegorsi – mamy przecież najpiękniejszy marsz świata: Marsz Kielecki nr 10, utwór zapisany w śpiewniku orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej pod numerem 10. Prawdopodobnym jego autorem był kpt. Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1905 roku był kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem, orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Był on pierwszym wykonawcą i aranżerem tego utworu[2].

Szkoda tylko, że aby posłuchać dobrego wykonania trzeba lecieć aż na Korfu, gdzie co najmniej raz do roku (sic!) dochodzi do tak spektakularnych wydarzeń.

tagi: polska  grecy  szkoci

2 marca 2024 17:26

2 marca 2024 17:32

Jak nie Korfu to można liczyć na krakowski dworzec :))